Zmeňte zákon o dobrovoľných dražbách! Vyzývajú poslancov spotrebiteľské organizácie

Verejnú zbierku na zabezpečenie právnej pomoci obetiam (ne)Dobrovoľných dražieb môžete finančne podporiť aj Vy!

Po dvoch rokoch sú v parlamente opäť otvorené tzv. dobrovoľné dražby. Návrh novely Občianskeho zákonníka a zákona o dobrovoľných dražbách predložili v máji poslanci zo strany Sme Rodina.

Novely sa chytili aj spotrebiteľské organizácie. Tie adresujú poslancom otvorený list s výzvou, hlasovať “za” predloženú novelu. Podľa ich skúsenosti firmy zaoberajúce sa dobrovoľnými dražbami vykonajú “dobrovoľnú” dražbu kedykoľvek “mimosúdne” bez súdneho rozhodnutia naopak súdny exekútor a výkon exekúcie podlieha permanentnej kontrole súdu. To sa môže predloženou novelou zmeniť.

Aktuálny právny stav špekulatívne využívajú mnohí veritelia i dražobníci na uspokojenie svojich pohľadávok. Takýmto spôsobom prišli o svoje obydlia už tisíce rodín na Slovensku. Medzi nimi aj Jaroslav, ktorý v dobrovoľnej dražbe prišiel o trojizbový byt. Dlh bol 1 250 euro na bytovom družstve. Firma zabezpečujúca dražbu si podľa neho zámerne navyšovala dlh, aby ho nebol schopný vyplatiť pričom s ním dražobník vôbec nekomunikoval. Jaroslav má napriek uplynutému času stále podozrenie, že konateľ dražobnej spoločnosti, bývalý policajt, presne vedel, ktoré byty sú takto “ľahko” prístupné. Jeho byt sa predal pod cenu pričom mu na krku zostala hypotéka avšak bez bytu. Takto sa vyrábajú bezdomovci, uzatvoril Jaroslav.

Podľa jedného zo signatárov otvoreného listu advokáta Romana Juríka zo združenia Úžera.org “Ani ministerstvo spravodlivosti, ktoré vykonáva kontrolu nad dražobníkmi, nedokázalo podniknúť žiadne efektívne kroky voči dražobníkom smerujúce k dodržiavaniu zákona.” Advokát verí, že táto malá – dvojparagrafová – novela môže pomôcť tisíckam občanov.
“Dobrovoľné dražby spôsobujú právny zmätok nie istotu” domnieva sa Miroslav Antoňak z neziskovej organizácie Spotrebiteľské Centrum, a dodáva, že v hypotetickom prípade, ak aj následne po niekoľkých rokoch vyhratý súdny spor o neplatnosť dražby za ten čas existujú ďalšie právne prekážky k reálnemu sprístupneniu nehnuteľnosti pôvodnému vlastníkovi.

Helena Mezenská, predsedníčka združenia Ombudspot a bývalá poslankyňa podobnú novelu zákona predkladala v roku 2015, neúspešne. Jej novela sa nedostala ani do prvého čítania. “Považujem za antisociálny a nehumánny systém, ktorý komukoľvek umožní pripraviť ľudskú bytosť, rodinu o obydlie, zneužívajúc jeho sociálno ekonomické znevýhodnenie, nevedomosť, právne nevedomie, prípadne i ľahkovážnosť” uviedla.

Osem organizácií podpísaných pod otvoreným listom poslancom deklarovalo svoj záujem na odstránení skrivodlivosti páchaných na občanoch. Keďže predpokladajú, že koaliční poslanci nebudú mať politickú “vôľu” hlasovať za predloženú novelu vyzvali občiansku verejnosť k podpisovej on-line akcii, ku ktorej sa dodnes pridalo už 816 občanov.

“Dúfam, že sa nebudú opakovať situácie kedy volený zástupcovia neprejavili záujem pomôcť občanom – voličom schválením legislatívy. Ak sa politická “nevôľa” bude opakovať tak v záujme zabezpečenia ochrany práv občanov – vašich voličov – spotrebiteľov budeme iniciovať nátlakové akcie.” Uzatvoril Antoňak zo Spotrebiteľského Centra.

Je to aj tvoja vec!

(Ne)Dobrovoľná dražba hrozí každému občanovi tejto krajiny. Máme možnosť obmedziť mafiánske praktiky a skrivodlivosti páchané na ľudoch.

Záleži to aj od Teba! Podpíš sa pod otvorený list poslancom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *